Tylko tam możemy zobaczyć architekturę z okresu neolitu i realnie przenieść się w czasie o te tysiące lat wstecz.
https://www.google.pl/search?q=krzemion ... 4QT52IGoBg
Kopalnie słynnego krzemienia pasiastego pochodzą z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu (czyli ok. 3900-1600 p.n.e.), większość szybów znajdujących się w Krzemionkach powstało w wyniku działalności górników w latach 2900-2500 p.n.e. Zatem są one znacznie starsze, niż pochodzący z około 700 roku p.n.e. Biskupin
Zostały odkryte w 1922 r. przez geologa Jana Samsonowicza. Po badaniach archeologicznych ustalono, że na terenie pola eksploatacyjnego znajdują się cztery rodzaje kopalń – jamowe, niszowe, filarowo-komorowe i komorowe. Ich kształt i głębokość (od 2 do ok. 9 m) uzależnione były od położenia warstwy krzemienionośnej oraz warunków geologicznych złoża. Świadczy to o sporej wiedzy ludzi, którzy tysiące lat temu żyli na terenie Polski.
Kopalnie były sporym przedsięwzięciem, a wytwarzane w Krzemionkach siekiery rozprowadzano w promieniu 660 km od kopalń.
W latach 1983-2004 zbudowano w Krzemionkach podziemną trasę turystyczną, którą można zejść 12 metrów w głąb wyrobisk. W środku jest 8 stopni Celsjusza.
Korytarze kopalni są wyślizgane od ubrań pracujących tam niegdyś ludzi. Zrekonstruowano ich postacie, żeby pokazać zwiedzającym w jakich pozycjach wydobywano krzemień. – Przy pomocy klinów odrywano wielkie bloki skalne, na ścianach jest pełno śladów tej pracy – wskazuje archeolog.
Na ścianach kopalni widać jak przed tysiącami lat górnik ocierał zwęglonym końcem żagwi o ocios, aby uczynić płomień jaśniejszym.

Jest to też słynny rysunek kobiety rodzącej na stojąco. Naszkicowana postać ma podwójne nogi i głowę. Rodząca bogini stała się symbolem Krzemionek, a Krzemionki – chlubą regionu świętokrzyskiego.
I link do galerii artefaktów i wirtualnej wycieczki podziemnymi korytarzami http://www.reklama-kielce.pl/panoramy/krzem/index.html
