Strona 1 z 2

ŻMIJA ZYGZAKOWATA

: 1 maja 2018, o 09:57
autor: Catadero
Skończyła się zima, przemija wiosna. Jest coraz cieplej. Nie tylko my lubimy "ciepełko". Wszelkiego rodzaju zwierzęta, zwłaszcza te, które zimno przeczekały w uśpieniu, chcą załapać choć trochę ciepła. Wśród nich są także płazy i gady. A wśród gadów-żmija zygzakowata.
Jest to jedyny naturalnie występujący na terenie Polski gad jadowity. Do tego należy do grupy węży u których aparat jadowy jest rozwinięty w najwyższym stopniu.
Pająki, płazy, gady-to zwierzęta, które u większości ludzi budzą co najmniej obrzydzenie. Także obawy i strach. A to często przekłada się na "chłop żywemu nie przepuści" . A szkoda.
Żmija zygzakowata, jak wszystkie płazy i gady w Polsce, podlega ścisłej ochronie.
Gad ten nie atakuje człowieka jako zdobyczy czy pożywienia, bo nie byłby w stanie skonsumować czegoś tak dużego. Żmija atakuje w obronie. Jeśli zobaczy Ciebie wcześniej niż Ty ją-odpełznie,schowa się. Jeśli ją zaczepiasz lub nadepniesz-zaatakuje i ukąsi, bo musi się bronić.
Warto wiedzieć, że żmije są całkowicie głuche i odbierają bodźce w dwojaki sposób. Węchem-do pobierania zapachów służy język, który często wysuwa, oraz całym ciałem drgania podłoża.
Żmija zygzakowata występuje w trzech odmianach ubarwienia i na terenie całego kraju.
DSCF3400.JPG
Dzięki zygzakowatemu wzorowi na grzbiecie można ją dość łatwo odróżnić od innych naszych węży, które niestety często padają ofiarą nieuzasadnionego strachu. Giną węże eskulapa i kto wie, czy jeszcze gdzieś uchowały się u nas te największe europejskie węże. Największy okaz zanotowany kiedyś na terenie Polski miał 180 cm długości. Ulubionym miejscem przebywania tego gada są gałęzie niskich drzew liściastych i krzewów. Nasłonecznione! Oraz skałki. Wąż ten jest ubarwiony jednostajnie, bez wzorów. Grzbiet oliwkowy lub brązowy o podbrzusze-jaśniejsze, słomkowe.
Ofiarą padają także zaskrońce. Czarne i z żółtymi plamami w tylnej części głowy, która jest większa w stosunku do ciała niż u żmij. Zdarza się jednak, że u osobników ubarwionych mocną, głęboką czernią żółte plamy są w zaniku (odmiana występuje często w Bieszczadach). Wówczas odróżnienie od jadowitego gada jest trudne.
Kolejnym wężem, mylonym ze żmiją jest gniewosz plamisty. Faktycznie, na swoje nieszczęście wyglądem zewnętrznym przypomina żmiję w ubarwieniu jasnym i nazywany bywa "miedzianką". Długość tego węża to 70-80 cm.
Ukąszenie przez żmiję powoduje wprowadzenie do organizmu jadu-substancji, która powoduje różne nieprzyjemne dla organizmu odczucia. Trudno powiedzieć, czy dla dorosłego człowieka taka dawka jadu może być śmiertelna. Dla uczulonego-może być. I wobec braku pomocy lekarskiej w postaci surowicy.
Dlatego, "Bieszczadnicy" Drodzy-wysokie buty, patrzeć pod nogi a zauważone gady-omijać. Zabraliśmy im tyle z ich środowiska, że niedługo zdziwienia nie będą wywoływać gady w ludzkich siedzibach. A według doniesień na przykład w Centrum Warszawy żmija zygzakowata już od kilku lat się pojawia

C.

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

: 1 maja 2018, o 11:01
autor: marcin121
Na Lubelszczyźnie okolice Krasnika trafiaja sie sporadycznie Nigdy ich tu nie bylo Wiec nie tylko Bieszczady są ich siedliskiem

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

: 1 maja 2018, o 18:12
autor: Waclaw
Beskid Sądecki i Niski też. Spokojne gady. :)

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

: 1 maja 2018, o 18:35
autor: stomek
W zeszłym sezonie na Mazowszu nie występowały sporadycznie, było ich sporo :o

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

: 3 maja 2018, o 22:03
autor: Jaskółka
Na Pomorzu zawsze były, są i pewnie będą.

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

: 3 maja 2018, o 22:07
autor: grz_w
U mnie kilka/kilkanaście razy w tym roku też spotkałem.

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

: 8 maja 2018, o 23:32
autor: rakieta

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

: 9 maja 2018, o 00:16
autor: PCV
A ja mam w nosie czy pod ochroną, widzę to łeb ucinam. Za dużo tego.

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

: 9 maja 2018, o 00:37
autor: yukon
Sprzed dwoch dni tez nie lubie gadzin :D
https://www.tvp.info/37106234/zmija-uka ... lowiec-lpr

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

: 9 maja 2018, o 14:29
autor: bralczyk
PCFS pisze:
9 maja 2018, o 00:16
A ja mam w nosie czy pod ochroną, widzę to łeb ucinam. Za dużo tego.
Raczej nie ma czym się chwalić. Jakby żmija wlazła do mieszkania, to powiedzmy, że jest to co innego. W lesie to ona jest u siebie i mordowanie jej w naturalnym środowisku nie jest powodem do chwały. Jeśli tego oczekiwałeś, to pomyliłeś adres.

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

: 9 maja 2018, o 14:58
autor: yukon
Nikt nie gania po lesie z pała zeby zabijac zmije,mysle ze pcfs mial na mysli ze jak gadzine zobaczy na swojej dzialce rekreacyjnej na ktorej sie bawia dzieci.

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

: 9 maja 2018, o 15:54
autor: explokera
Zależy od charakteru gadziny .
Jedna jak usłyszy kroki to szybko kończy opalanie i znika w poszyciu a inna jak naprzyklad ostatnio napotkana przezemnie na Beskidzie leżała sobie na ścieżce a jak mnie usłyszała zaczęła walić prosto na mnie syczac i podnosząc przednią część ciała jak kobra .
No i weź tu nie zap...l gadzinie patykiem. :)

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

: 9 maja 2018, o 16:27
autor: bralczyk
Ciekawe, kto się bardziej bał :brecht: . Ale charakterna, to jej trzeba przyznać :brawo: .

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

: 9 maja 2018, o 18:31
autor: explokera
Na początku lekko spękałem bo to niecodzienny widok jak sunie na Ciebie wąż z podniesioną głową i syczy ale szybka reakcja i refleks oraz dostatek grubych badyli ostudził zapał tej długiej cholery a dodam,że bydle miało ponad metr. :)
Najgorsze,że cała akcja trwała ze 6 sekund i nawet aparatu nie zdążyłem odpalić w telefonie.

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

: 9 maja 2018, o 18:44
autor: bralczyk
Nie dziwię się, ale ona pewnie też miała mojra. Tak czy inaczej charakterna sztuka.